Amerika ve batı dünyası silahla konuşanların yerine hakla hukukla düşünenlerin geçtiğini görmek zorundadır

Dünyada ülkeler arasındaki çatışmaların, doruk noktasına ulaştığı, yüzyılın, en büyük silahlı gücü Amerika’dır. Amerika’da Pentagon denizleriyle ve karalarıyla, dünyanın her yanına yetişebilecek bir ordunun yönetim merkezidir. Kendisini dünyanın başkenti olarak gören Washington’da, Pentagon Capitol’den beş kat daha büyük bir fiziksel altyapıya sahiptir. Her biri birer yüzen hava ve kara orduları olan uçak gemileriyle, Pentagon dünyanın bütün ülkelerine ulaşacak güçtedir.

Pentagon Amerika’nın elinde, her yere yetişen büyük bir çekice benzer. Güç sarhoşu Amerika dünyadaki her sorunu, görevini yerine getirmek için, çekice ihtiyaç duyan bir çivi olarak görür. Bunun için Amerika pek çok ülkede, demokratik yollarla seçilmiş yönetimleri, silahlı güçlerle değiştirmenin, sayısız örneğini vermiştir. Yirminci yüzyılda Nazi Almanya’sının, başaramadığını Amerika başarmıştır. Yirminci yüzyılın sonunda, hedeflerine ulaşan Amerika, “Dünyada WASP olmayan herkes bize düşmandır” demektedir.

Capitol’un emrinde olup olmadığı bilinmeyen Pentagon, sürekli barıştan daha çok, sürekli savaş için inşa edilmiş, devasa bir uçak gemisine benzer. Amerika için barış, yanında yer almayanları öldürmeye muktedir olmaktır. Terörü devlet politikası haline getiren Amerika’nın, dehşet verici boyutlara ulaşan öldürücülüğü ve demokrasi düşmanlığı, Pentagon’un “Savaşta Herşey Mübahtır” diyen, “Topyekun Yıkım” stratejisinden kaynaklanır. Pentagon demokrasi adına gittiği her ülkeyi, bütünüyle yakıp yıkmıştır.

Almanya’nın savaş yıllarında, “Avrupa’da Almanya her ülkenin üstündedir” saplantısı, Yirmi birinci yüzyılda, “Dünyada Amerika her ülkenin üstündedir” saplantısına dönüşmüştür. Almanya’nın gurur ve kibir dolu, “güç zehirlenmesi” on iki yıl sürmüştür. Amerika’nın Pentagon’un gölgesindeki “Silah Körlüğü”nün ne kadar süreceğini tahmin etmek güçtür. Ancak uzun sürmeyeceği kesindir.

Terör tehlikesi Amerika’nın, karşısında yer alan ülkelere, istediği zaman, istediği yerde saldırmak için, geliştirdiği bir savaş bahanesidir. Amerika istemediği yönetimleri, oy atarak değil, kurşun atarak değiştirir. Amerikan yönetiminin en çok sevdiği demokrasi, her önüne gelen seçmenin oy vermediği demokrasidir. Pentagon için en iyi seçmen ölü seçmendir. Onların oyları sayacak kadar zamanları yoktur. Pentegon’da zaman kazanmak için, oy verecekleri öldürmek, en kestirme yoldur.

Amerika başta olmak üzere, dünyadaki bütün saldırgan devletlerin önünü kesmenin yolu: Bütün ülkelerin işbirliği yaparak,temel hakların ve özgürlüklerin güvencesi, “Hukukun Üstünlüğü”ne dört elle sarılmalarından geçer.

Toplu ölümlerin olmadığı bir dünya için, silahla konuşulan savaş alanlarının, hukukla düşünülen barış alanlarına dönüştürülmesi hayati önem taşır.

Yirmi birinci yüzyılın dijital dünyası, Pentagon’nun silahlarıyla savaşılmayacak kadar büyük bir dünyadır.

Gizliliğin olmadığı dijital dünyaya savaş açanlar, farkında olmadan bütün dünyaya savaş açarlar.